MIESTASTEMAVERSLASSAVAITGALISARTI-TOLISVEIKATASPORTASĮVAIRENYBėS
2015 m. kovo 27 d., penktadienis

Savaitgalis

Sėkmė skulptoriui paklūsta

Skaityti komentarus (6)

Raimonda MIKUČIONYTĖ

Su iš Panevėžio kilusiu skulptoriumi Kęstučiu Krasausku, dabar gyvenančiu Sereikonių kaime, kalbėjomės apie viską: namus, šeimą, skulptūras ir net apie mėlyną trobos stogą, išpuoštą 12 Europos Sąjungos žvaigždžių

Prajuokino skulptoriaus Kęstučio Krasausko aiškinimas, kaip atrasti sodybą ties Panevėžio ir Pasvalio rajonų riba.

 

„Labai paprasta, – sakė jis. – Važiuojate keliu Pasvalio link, 21-ajame kilometre, dešinėje kelio pusėje, degalinė, o kairėje – du mobiliojo ryšio stulpai. Prie tų stulpų sukate keliuku į kairę ir privažiuojate sodybą mėlynu stogu ir dvylika Europos Sąjungą simbolizuojančių žvaigždžių.“ Ir tikrai – sodybą atrasti nebuvo sudėtinga, nes visi menininko papasakoti ženklai buvo nurodyti labai tiksliai.
Panevėžio mieste gimęs ir augęs, kaip pats sako, „ant asfalto“, Kęstutis ir jo žmona Virginija sodybą Sereikonių kaime nusipirkę iš studentiškų santaupų. „Ir ne tik sodybą įsigijome, bet ir 13 hektarų žemės. Sodyba yra sodyba, ir jokiais būdais gyvenamosios vietos nekeisčiau į miestą. Pagalvokite, kas norės turėti kaimyną skulptorių, nuo ryto iki vakaro kalantį, drožiantį? Tokių darbų tyliai padaryti negaliu. Būčiau labai triukšmingas kaimynas. Be to, erdvioje sodyboje gera gyventi vaikams. Jiems čia rojus. Tai ne daugiabučio namo kiemas, vaikams nereikia sakyti: gyvenu šeštame arba penktame namo narvelyje. Juolab kad labai gerai prisimenu tokį pasakymą, nes ir pats gyvenau mieste.“ 
 
Gimė sūnus
 
Pirmiausia atvykus į svečius pasveikinome menininką pagausėjus šeimai. Virginija ir Kęstutis susilaukė sūnaus per Valstybės dieną. Dabar jaukioje sodyboje kartu su tėvais auga penkios dukterys ir jaunėlis, kuriam vakar suėjo lygiai mėnuo. Kęstutis pasakojo, kaip šovė mintis dukterims vardus rinkti pagal pavardės pirmąsias raides. „Vyriausioji Kamilė vardą atsinešė. Tuomet mums – man ir žmonai – kilo idėja suteikti vaikams vardus, kurių pirmosios raidės paimtos iš pavardės. Taigi antrąją dukrą pavadinome Ramute, trečiąją – Asta, ketvirtąją – Silvija, penktąją – Auguste“, – šypsodamas kalbėjo Kęstutis.
Kodėl sūnų pavadino Sauliumi (krikšto vardas Paulius), o ne parinko vardą, prasidedantį „U“ raide, linksmuolis skulptorius dėstė: „Kad vienintelis vardas, prasidedantis iš U, galėjo būti tik Ugnius. Kito vardo nėra. Vadinti sūnaus Uosiu nenorėjau. Tada nusprendėme, kad trejų metukų Augustė vardui pasigriebė dvi pavardės raides, todėl sūnų pavadinome Sauliumi. Dabar jau turime šešis vardus, bet pavardėje dar liko trys raidės, kurias galima bus pavartoti, jeigu gims dar trys vaikai. Abu su žmona esame tikintys, todėl auginsime tiek vaikų, kiek Dievas duos. Beje, ir mūsų tikėjimas ne parodomasis, o tikras ir iš širdies.“
 
Mažoji broliukui pavydi
 
Mažoji Augustė į viešnias iš „Panevėžio balso“ žiūrėjo atsargiai. Tėtis Kęstutis aiškino, kodėl: „Jai trauma, nes iki sūnaus gimimo buvo pati mažiausia, mylimiausia ir labiausiai lepinama. Dabar ji pasijuto lyg ir atstumta, todėl į viską žiūri rimtai. Šiek tiek pavydi Sauliukui, nes mama jam skiria daugiau dėmesio. Tačiau ilgainiui tai praeis.
Visoms dukroms taip buvo, bet paskui išaugo. Visus vaikus mylime vienodai, bet taip jau yra didelėje šeimoje.“
 
Mintyse mato
 
Skulptoriui K. Krasauskui lengva prakalbinti medį, akmenį, lipdyti darbus iš šamoto. Jis tvirtina, kad susigyvena su visomis medžiagomis, iš kurių kuria meną. „Man su medžiagomis kovoti nereikia. Ne veltui mokiausi Panevėžio dailės mokykloje, paskui Stepo Žuko taikomosios dailės technikume ir Vilniaus dailės akademijoje. Jaučiu medžiagą ir žinau, kokią – akmenį, medį, bronzą ar molį – parinkti būsimam darbui. Esu susigyvenęs su visomis, jaučiu jų faktūrą. Beje, dar nebuvo tokio atvejo, kad kas nors, užsakęs meno kūrinį, būtų jo atsisakęs. Derinu su užsakovu visus eskizus. Aiškinuosi, kokioje erdvėje darbas stovės. Sunkiau yra dėl didelių darbų. Turiu mintyse matyti, kaip jis atrodys pastatytas. Visai neseniai dalyvavau skulptorių plenere Bistrampolio dvare. Ten kartu su kitais trimis menininkais iš ąžuolų kūrėme skulptūras tema „Istorinių įvykių – knygnešystės ir 1863 metų sukilimo – įamžinimas Bistrampolio dvare“. Skulptūros aukštos, beveik 4 metrų, todėl jas drožti reikia paguldytas. Tačiau jau skaptuodamas medį turi matyti, kaip skulptūra atrodys stačia. Turi jausti ir įžvelgti, kad nesuklystum.“
Menininkas iš Sereikonių kaimo juokavo esąs populiarus ir aiškino, kodėl tuo įsitikinęs: „Darbai keliauja po visą Lietuvą. O kaip supratau, kad esu populiarus? Va, baigiau angelo skulptūrą panevėžiečiui. Buvau jam padaręs, bet pavogė. Teko kurti kitą. Ar tai ne populiarumo įrodymas? Jeigu vagia, vadinasi, darbai patinka.“
 
Paminklas legendiniam lakūnui
 
Šiandien skulptorius toli – Italijoje, plenere Temu mieste, Brešijos provincijoje. Šis pleneras vyksta aštuntą kartą, o dalyvauti jame buvo pakviestas. Menininkas tvirtino, kad Italijoje prabus iki rugpjūčio 14-osios. „Stengsiuosi grįžti iki rugpjūčio 28 dienos, – aiškino kūrėjas, – nes reikės dalyvauti skulptūros lakūnui Vytautui Lapėnui atidengimo ceremonijoje. Ji bus atidengta Tetirvinų kaime. „Nors neteko bendrauti su V. Lapėnu, bet apie jį daug žinau. Be to, ir mūsų šeimos sodyba netoli Įstros aerodromo, kur kadaise veikė lakūno vardu pavadinta mokykla. Labai didžiuojuosi, kad kurti skulptūrą pasiūlė man“, – sakė menininkas.   
Pasiteiravus, kaip jam pavyko pagauti prieš dvejus metus žuvusio lakūno būdingą jam veido išraišką, K. Krasauskas pasakojo: „Teko jį stebėti per tarptautines varžybas Įstros aerodrome. Įstrigo detalės: šiek tiek pakelta galva, žvilgsnis, nukreiptas į dangų, suraukta kakta ir nuo ryškios saulės primerktos akys. Dar įsidėmėjau rankos mostą: priminė lėktuvo sparną. Visa tai ir sudėjau į skulptūrą. Vytautas buvo stipri asmenybė. Kai 1989 metais nukrito jo lėktuvas, jis ne tik išsaugojo gyvybę, bet ir galimybę vėl skraidyti. Labai skaudu, kad 2008 metų sausio mėnesį jis pakilo į dangų paskutinį sykį... Tai žmogus legenda. Todėl paminklą jam dariau galvodamas apie stiprią asmenybę, kuri buvo pavyzdys daugeliui žmonių.“
 
Apdovanojo medaliu
 
Pokalbio pabaigoje prisiminėme skulptoriaus išsamų aiškinimą, kaip surasti jo sodybą su išraiškingu mėlyno stogo namu. „Idėja papuošti stogą Europos Sąjungos simboliu kilo vakarojant su bičiuliais. Menininkai nėra turtingi žmonės, todėl negali pirkti pigių nekokybiškų daiktų. Stogas taip pat turėjo būti patikimas. Žinojau, kad skardine stogo danga prekiaujanti firma kartais gerokai pigiau parduoda užsakovams netikusių matmenų lakštus. Tačiau pavykdavo aptikti tik mėlynos spalvos, nors norėjau kitokios, – statybų rūpesčius mena jis. – Tuomet draugai ir mestelėjo mintį: „Imk mėlyną, uždėsi Europos Sąjungos žvaigždes, gerai atrodys.“ Taip ir padariau. Vaikai piešė žvaigždes, karpė jas iš geltonos reklaminės plėvelės. Dabar tos žvaigždės šiek tiek apibluko. Teks sugrįžus iš Italijos jas atnaujinti.“
Prieš išsiskiriant Kęstučio žmona Virginija priminė, kad šiemet kovo 26 dieną jam buvo įteiktas medalis „Už nuopelnus atkuriant Lietuvos kariuomenę“. Prieš du dešimtmečius Kęstutis buvo tarp tų, kurie nutraukė tarnybą sovietų armijoje ir dėl to jau nepriklausomoje Lietuvoje neišvengė persekiojimo. Lietuvos jaunuoliai iš sovietų armijos pradėjo bėgti 1990 metų pavasarį, tuoj po Kovo 11-osios akto paskelbimo. Jaunuoliai bėgo iš sovietinės armijos, o grįžę į Lietuvą dažniausiai slapstėsi pas gimines ar draugus. Lietuvos valdžia 38 globos prašiusius jaunuolius, kuriuos sovietai laikė dezertyrais, priglaudė Naujosios Vilnios psichiatrijos ligoninėje. Iš ten vaikinai sovietų buvo sugauti ir ištremti į Rusijos gilumą. Tarp vaikinų buvo ir Kęstutis.

 

Daugiau naujienų iš Savaitgalis:

 • Keturkojės deivės žavi ir gąsdina

  Keturkojės deivės žavi ir gąsdina

  Katės, matyt, galėtų drąsiai rungtis su šunimis dėl populiarumo: dažnas namuose laiko murkles, o neretai ir ne vieną, ir kaimiškas raines myli ne mažiau už veislines gražuoles.

 • Angelų liūdnais veidais netapo

  Angelų liūdnais veidais netapo

  Kad angelai yra paslaptingos dieviškos būtybės, žino, regis, visi. O kaip jie atrodo – niekas nepasakys, nes nė vienas nematė ir nežino.

 • Santykius išbandė Panevėžys

  Santykius išbandė Panevėžys

  Komiškame televizijos seriale „Rezidentai“ pradedančią gydytoją vaidinanti 25-erių Justina Žiogaitė baltą chalatą netrukus iškeis į baltą vestuvinę suknelę.

 • Mokslininkas: aurą turi ne tik šventieji

  Mokslininkas: aurą turi ne tik šventieji

  Nors dirba su auromis, Artūras Dabkevičius nėra nei ekstrasensas, nei būrėjas: 38-erių fizikas, technikos mokslų daktaras atlieka žmogaus energetikos tyrimus bioelektrografijos metodu, padedančiu užbėgti ligoms už akių.

 • Retos specialybės medikas J. Ruolia nesibrangina

  Retos specialybės medikas J. Ruolia nesibrangina

  Vilniaus universiteto Onkologijos instituto docentas, gydytojas fitoterapeutas Juozas Ruolia – vienas garsiausių šalies gydytojų, tačiau jis gydo ne skalpeliu ir tabletėmis.

 • Lietuvaitę pamilo tolimojoje Kanadoje

  Lietuvaitę pamilo tolimojoje Kanadoje

  Panevėžio „Lietkabelio“ krepšininkas Evaldas Žabas gimė Vilniuje, tačiau savo namais dabar vadina ne sostinę – ir net ne Panevėžį, o Torontą.

 • Sparnuoti augintiniai – tarsi prieraišūs šuniukai

  Sparnuoti augintiniai – tarsi prieraišūs šuniukai

  Žinomų panevėžiečių namuose yra vietos ir varnai.

 • Į šokių sūkurį – ieškoti iššūkių

  Į šokių sūkurį – ieškoti iššūkių

  Jau ne pirmą sezoną televizijos ekranuose rodomas projektas „Šok su manimi“ vienų yra liaupsinamas, kitų kritikuojamas, tačiau neabejotinai labiausiai žiūrimas ir aptarinėjamas.

 • Pusę pasaulio matęs sicilietis žavisi Lietuva

  Pusę pasaulio matęs sicilietis žavisi Lietuva

  Su kuo paprastai asocijuojasi Sicilija? Be abejo, garsia mafijos istorija, kuri dabar nugulusi net keliuose muziejuose. O paprastai šis regionas mėgstamas dėl saulės, jūros, ypatingų sicilietiškų ledų, spagečių bei raudonųjų apelsinų. Ir, žinoma, vietos gyventojų svetingumo.

 • Šeškas namuose, arba laisvę Šnipui!

  Šeškas namuose, arba laisvę Šnipui!

  Kai prieš ketverius metus panevėžiečio fotografo Andriaus Repšio bičiulė, prieš išvykdama į užsienį, paprašė laikinai pagloboti dvejų metų dekoratyvinį šešką Šnipą, vyras uždarė jį į narvelį. Tačiau labai greitai tapo aišku, kad gyvūnui gyvenimas už grotų – didelė kančia.

Redakcija. El.p. redakcija@panbalsas.lt, tel. 8 45 555556. Reklamos skyrius. El.p. reklama@panbalsas.lt, tel. 8 45 502022
© 2009 UAB „Panevėžio dienraštis“